Zero Waste. Hasło czy konieczność?

0
1096
Zero Waste. Hasło czy konieczność?

 

ZERO WASTE to hasło, czy konieczność?
Dwa słowa, które coraz częściej pojawia się w naszym życiu. Nie jest niczym dziwnym ani tajemniczym. Dosłownie oznacza „zero odpadów” i odnosi się do ekologicznego podejścia do życia codziennego. Ograniczenie produkcji odpadów, pomoże przetrwać naszej planecie. Musimy nauczyć się korzystać z dóbr, które już mamy, nie produkować tak ogromnych ilości nowych produktów, nie używać wszechobecnych foliowych toreb, plastikowych opakowań, czy jednorazowych sztućców. Trudne? Wcale nie. To tylko kwestia przestawiania się. Możemy przecież wyeliminować foię z naszej kuchni stosując np woskowijki, nosząc w torebce tkaninową torbę na zakupy, wielorazowe woreczki na warzywa i owoce (najlepiej uszyte ze starych firanek które dostaną w ten sposób nowe życie zamiast lądować na śmietniku). 
Możemy np kupować produkty w pojemnikach o większej pojemności aby nie generować sterty zużytych opakowań. Na świecie pojawia się już coraz więcej miejsc gdzie można kupić np mydło lub szampon przychodząc ze swoim pojemnikiem. Wiele firm mających świadomość ekologiczną proponuje swoje produkty w szklanych pojemnikach, z tworzywa biodegradowalnego lub pochodzących z recyklingu. 

Niestety nadal pełno jest wokół nas absurdów, które przyprawiają o ból głowy. Bo jak nazwać pakowanie do jednorazowej plastikowej siatki jednej cytryny czy ogórka? Albo obklejanie pojedynczych warzyw lub owoców plastikiem? Dopóki będziemy to kupować, doputy producentom będzie się opłacało generowanie setek ton odpadów.
Mamy wybór, mamy możliwość świadomego życia dla naszego dobra, dobra naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Bądźmy świadomymi konsumentami, a świat nam się odwdzięczy. Wystarczy jak każdy z nas zmieni w swoim życiu choćby jeden zły nawyk, a zmiana na lepsze będzie ogromna.

Zero waste to odpowiedzialna konsumpcja, odpowiedzialna produkcja ale też odzyskiwanie produktów, opakowań, powtórne przerabianie czy wykorzystywanie na wszelkie możliwe sposoby zanim stracą swoje właściwości.
Jak sądzisz? Zero Waste to hasło czy konieczność?

Zero waste jest ogromnie ważne również w kuchni. Nasze babcie umiały wykorzystać w kuchni prawie wszystko. Na rybich głowach gotowały zupę, z obierków jabłek robiły ocet a obierki ziemniaków kończyły jako pasza dla trzody. Dzisiaj wyrzucamy do śmieci zatrważającą ilość jedzenia. Produkty, które mogą być wykorzystane na wiele sposobów zamiast lądować w śmieciach. Marnujemy ogromne ilości suchego chleba, owoców i warzyw, które się psują bo kupujemy za dużo, bo zwiędły, bo potrzebujemy do przepisu tylko ich część.
A istnieje cała masa przepisów z wykorzystaniem resztek. Tak wiele ciekawych, smacznych i zdrowych potraw może powstać jeżeli zastanowimy się zanim wyrzucimy natkę marchewki czy rzodkiewki, podwiędłą sałatę, ostatniego smutnego buraczka czy podsuszoną resztkę sera. Zamiast biec do sklepu, zobaczmy co mamy w lodówce. Jakie produkty zalegają i czekają na ich wykorzystanie. Możecie odkryć w sobie nowy talent „robienia czegoś z niczego” a przy okazji będziecie mieli satysfakcję że dbacie o planetę.

 

Postaramy się wyszukiwać, tworzyć i przedstawiać Wam przepisy które być może pomogą wejść w nurt Zero Waste i udowodnią że warto.

KUCHNIA ZERO WASTE

Sylwia, Aneta i Magda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here