Równowaga hormonalna

0
282
równowaga hormonalna kobiety

Równowaga hormonalna.

 

Tak bardzo ważny temat a tak często ignorowany. Zawsze jest coś, co pochłania naszą uwagę, zabiera nam czas. Czas przeznaczony dla siebie samej. Wiem że wiesz o czym mówię. Równowaga hormonalna i jak ją utrzymać?

Przyznam się że właśnie przechodzę przez jeden z kryzysów swojego życia. Nazwij to jak chcesz. Menopauza, żałoba, trudności, perypetie życia są i będą. Wszystko zależy jak na nie zareagujemy. Co zrobimy by sobie pomóc? By nie udawać że tak naprawdę nic nam nie jest? By nie okłamywać samej siebie że taka jest nasza natura.

Olejki eteryczne są niesamowicie pomocne przy buzujących hormonach. Kwintesencją uzyskania dobrych rezultatów jest regularne ich użycie.
Równowaga hormonalna jest niesamowicie ważna w każdym aspekcie naszego życia. Podany poniżej artykuł pomoże Ci zrozumieć dlaczego?.

Artykuł tłumaczony na podstawie kliknij TUTAJ artykułu Dr. David K. Hill D.C. – Founding Executive, Chief Medical Officer / Chairman, Scientific Advisory Committee jest niesamowicie pomocny w zrozumieniu, użyciu olejków eterycznych kiedy równowaga hormonalna potrzebuje wsparcia.

Hormony są obwinianie za wahania nastroju rozdrażnienie, agresywne zachowanie, przygnębienie, chandrę. Zasłużenie czy nie, jasne jest, że hormony odgrywają istotną rolę w wielu funkcjach organizmu. Ponieważ hormony wpływają na tak szeroki zakres procesów fizjologicznych, ważne jest utrzymanie równowagi hormonalnej. Wahania hormonalne mogą powodować wiele różnych objawów fizycznych i emocjonalnych. Estrogen i progesteron są głównymi hormonami steroidowymi, które wpływają na zdrowie kobiet. Każdy z tych hormonów ma szeroki zakres funkcji, które wykraczają daleko poza zdrowie reprodukcyjne. W rzeczywistości, kobiece hormony płciowe wpływają na poziom energii, cykl snu, funkcje mózgu, zdrowie kości, zdrowie serca, kontrolę wagi i wiele innych czynników.

Oczekiwana faza życia

Wraz z wiekiem kobiety, ich ciała naturalnie zmniejszają produkcję estrogenu i progesteronu. Te dwa hormony istnieją w delikatnej równowadze, a ich zmniejszenie może powodować różne komplikacje zdrowotne. Chociaż spadek produkcji hormonów w pewnym wieku jest naturalnym zjawiskiem nazywanym menopauzą, to wiąże się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Menopauza jest normalną fazą życia, którą można naturalnie opanować przez modyfikację stylu życia i suplementację diety. Najczęściej zaczyna się naturalnie, ale może również zostać zainicjowany z powodu nadmiernej ekspozycji na toksyny, takie jak ksenoestrogeny. Pojawia się również po chirurgicznym usunięciu organów rozrodczych. Bez względu na przyczynę, menopauza wiąże się z zespołem objawów, w tym uderzeniami gorąca, zmianami pochwy, nieszczelnym pęcherzem, zmianami emocjonalnymi i starzeniem się skóry.

Rozpoznanie zmiany hormonalnej

Rozpoznanie braku równowagi hormonalnej jest ważnym krokiem na drodze do zdrowia. Wiele procedur testowych, mierzących poziom hormonów, jest w dużej mierze niedokładnych, ponieważ hormony są dynamiczne i ulegają wahaniom. Dlatego bardziej istotne jest spojrzenie na częste objawy związane z brakiem równowagi hormonalnej. 

Typowe objawy, które należy szukać:

🌿Drażliwość
🌿Problemy trawienne
🌿Nadmierne pocenie
🌿Zachcianki smakowe
🌿Zmęczenie
🌿Utrata masy mięśniowej
🌿Przybranie na wadze
🌿Niskie libido

Utrzymywanie równowagi hormonalnej
Utrzymywanie równowagi hormonalnej to proces trwający całe życie, który opiera się na rozwoju zdrowego stylu życia. Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne dostarcza organizmowi składników odżywczych potrzebnych do optymalnego funkcjonowania. Dodatkowo, ćwiczenia pomagają kontrolować wagę i ładunek hormonalny. Poprawiają wytwarzanie hormonów przez organizm. Ponieważ na równowagę hormonalną wpływa również ekspozycja na toksyny, stres, egzogenna (zewnętrzna) ekspozycja hormonalna, stany zapalne itp.

Suplementy firmy doTERRA  Lifelong Vitality mogą stanowić podstawowy krok na drodze do osiągnięcia zdrowia hormonalnego. Nie tylko dostarczają niezbędnych witamin i minerałów, zawierają również wiele składników kontrolujących utlenianie. Utrzymują zdrowy system immunologiczny, a nawet wpływają na aktywność hormonalną.

Oprócz podstawowych składników odżywczych wymienionych powyżej, ważne jest, aby dostarczać składniki ukierunkowane konkretnie na zdrowie hormonalne.

🌿 DoTERRA® Phytoestrogen Lifetime Complex zawiera roślinne fitoestrogeny, ekstrakt z nasion lnu i ekstrakt z granatu. Fitoestrogeny to cząsteczki adaptogenne pochodzące naturalnie z roślin. Związki te mają podwójną funkcję: wywierają działanie łagodnie estrogenne w przypadku niedoboru hormonów lub działają jako konkurencyjne inhibitory, które zmniejszają działanie szkodliwych metabolitów lub blokują ksenoestrogeny.  Ekstrakt z nasion lnu między innymi zmniejsza obciążenie metabolitu hormonem. Z drugiej strony, ekstrakt z granatu pomaga radzić sobie z fizycznymi objawami menopauzy, w tym uderzeniami gorąca i starzeniem się skóry.

Niektóre olejki eteryczne mogą również wywierać korzystny wpływ, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami zmian hormonalnych.

🌿 Bazylia może pomóc złagodzić dyskomfort podczas miesiączki
🌿ClaryCalm® Monthly Blend, specjalnie opracowana mieszanka 12 olejków eterycznych,
może być stosowana na skórę dla uzyskania efektu kojącego.

Chociaż hormony są dynamiczne, funkcje w ciele są daleko idące i mają olbrzymi wpływ na inne obszary zdrowia. Naturalne alternatywy, w tym modyfikacja stylu życia, konsekwentne stosowanie olejków eterycznych i suplementacja odżywcza, mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami związanymi ze zmianami hormonalnymi.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here