Pamięć węchowa

0
545

Pamięć węchowa

Zmysł węchu to niesamowity, doskonale skonstruowany system dzięki któremu możemy obcować z rozmaitymi aromatami. Chyba każdemu zdarzyło się chorobowe “zatkanie” nosa i zaburzenie powonienia. Jak się wtedy czuliście? Czy świat nie wydawał się dziwny?
Nagle ulubione jedzenie nie ma smaku bo nie czujemy aromatu!
Tak, tak – smak i węch to współpracujące zmysły. A pamięć węchowa to bardzo ciekawa sprawa.

O tym jak ważny jest zapach wiadomo było od zarania dziejów. Organizmy wyposażone w receptory węchowe dzięki węchowi rozpoznają pożywienie albo zbliżające się zagrożenie. Ludzie pierwotni rozpoznawali się za pomocą węchu, oceniając swoje feromony. W starożytności stosowano mazidła, balsamy i kadzidła intuicyjnie wiedząc że ich aromat wpływa na nastrój i potrafi oddziaływać na człowieka.

I chociaż aromaty towarzyszą nam od zawsze to dopiero w 2004 roku, zasadę zapamiętywania i rozpoznawania zapachów opisało i uszeregowało, dwoje naukowców  Richard Axel i Linda Buck. Otrzymali za to Nagrodę Nobla. To dzięki nim wiemy że zapach ma konkretny wpływ na nasz mózg a co za tym idzie na nasze emocje, zachowanie a nawet hormony. 

Okazuje się też, że raz poznany zapach zostaje zapamiętany i przypisany do konkretnych emocji. Tak powstaje pamięć węchowa, która jest niezmienna przez całe życie.
To dlatego są aromaty które dobrze nam się kojarzą, które lubimy, które wpływają na nas nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. To nasza pamięć węchowa daje nam sygnał że aromat świeżego chleba, jest przepiękny i daje nam poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy lubimy zapach kosmetyków dla dzieci, które kojarzą nam się delikatnością, subtelnością i czułością. Lubimy zapach świeżo skoszonej trawy, zapach choinki, niedzielnego ciasta z jabłkami…

Pamięć węchowa

nie zmienia się ponieważ nie jest zależna od naszej woli. Podświadomie kojarzymy aromaty z konkretną sytuacją, konkretną osobą czy emocją. Są osoby które lubią np zapach benzyny, pasty do podłóg czy octu, ponieważ ich podświadomość łączy je z miłymi wspomnieniami wczesnego dzieciństwa. Identycznie jest z ze złymi skojarzeniami. Można nie lubić np zapachu ciepłego mleka czy syntetycznej wanilii jeżeli mamy nimi złe skojarzenia. 

Podobno już w łonie matki zaczynamy poznawać aromaty. Rozwój węchu rozpoczyna się kiedy tworzą się komórki nabłonka węchowego czyli około 9 tygodnia ciąży. Składniki zapachowe znajdujące się w płynie owodniowym matki mają wpływ na kształtowanie się zmysłu węchu. Dlatego po porodzie dziecko rozpoznaje zapach matki.

Pamięć węchowa ma ogromny wpływ na całe nasze życie, ponieważ aromaty mniej lub bardziej świadomie towarzyszą nam na co dzień. Przywołują dobre emocje, pomagają się odprężyć, pobudzają, ale i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Drażniące, nieprzyjemne zapachy powstrzymują nas przed zjedzeniem zepsutej żywności, a np aromat dymu sygnalizuje możliwe niebezpieczeństwo.


Życie bez powonienia jest zdecydowanie trudniejsze. Utrata węchu zdarza się z różnych powodów i najczęściej mija, ponieważ neurony węchowe potrafią się regenerować.
Wg magazynu “Science et Vie”, można przeprowadzać rodzaj fizjoterapii nosa, polegającej na świadomym otaczaniu się aromatami. Warto sięgnąć po olejki eteryczne doTERRA jako najczystszą formę aromatu. Rozpylanie, lub wdychanie olejku bezpośrednio z dłoni przy jednoczesnym wizualizowaniu rośliny z jakiej pochodzi lub sytuacji z jaką się kojarzy może pomóc przywrócić pełną sprawność węchową. Jednocześnie będzie miało zbawienny wpływ na cały organizm.

Doskonale sprawdzi się też król olejków Frankincense i olejek Copaiba, które mają dodatkowe właściwości mogące przynieść oczekiwane efekty.

Magda

TUTAJ dowiesz się więcej o zestawie olejków który powinien być w każdym domu.

 

źródło: poradnikzdrowie.pl, rp.pl/Science et vie

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here