OCZYSZCZANIE SKÓRY

Czy oczyszczanie skóry może przysparzać kłopotów?

Okazuje się że nawet w XXI wieku, wiele z nas ma wątpliwości w jaki sposób należy dbać o swoją skórę. Mamy świadomość istnienia wielu produktów które mają nas wspierać, ale co tak naprawdę jest dla nas dobre? 

Możliwości odpowiedniego dbania o skórę jest naprawde sporo. Wszystko zależy od pomysłowości firm kosmetycznych na tworzenie coraz to nowszych produktów którymi mogą nas przyciągnąć.
Jednak jest kilka podstawowych sposobów nad którymi warto się zastanowić.

Zastanówmy się najpierw nad potrzebą oczyszczania. Niby sprawa oczywista, a jednak pojawiają się pytania dlaczego dokładne zmywanie jest takie istotne?
Skóra jest naszym największym organem. Ciągle pracującym, zmieniającym się i poddawanym wielu czynnikom zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz.
Wszystko to co jemy, pijemy, wdychamy ma ogromny wpływ na jej jakość i zdrowie. Również to, czym ją smarujemy, z czym ma bezpośredni kontakt jak bardzo ją napinamy i rozciągamy ma wpływ na jej jakość i wygląd. 

Regularne, dokładne zmywanie wszystkich nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń pomaga jej złapać oddech i przyjąć substancje odżywcze jakie chcemy jej zaaplikować. W ciągu dnia skóra produkuje sebum, wydala efekty uboczne przemiany materii i toksyny. Na tej warstwie bardzo łatwo osiada kurz, pył, alergeny i zanieczyszczenia miejskie, które są doskonałą pożywką dla bakterii i mocno obiążają skórę.
Aby skóra mogła pozostać zdrowa i piękna należy bardzo dokładnie zmyć z niej nie tylko makijaż ale również wszystko to, co w ciągu dnia się na niej nagromadziło.

Nasze babcie do mycia używały wody (często zimnej) i zwykłego szarego mydła. Czasami słyszę opinię, że dzięki temu ich skóra długo pozostawała piękna. Niestety to nie do końca prawda. Przede wszystkim, żyły w czystszym środowisku, nie miały kontaktu z wszechobecną dzisiaj chemią. Poza tym odżywiały się inaczej. A i tak nie o wszystkich można powiedzieć że miały ładną skórę. Dzisiejsze babcie wyglądają zdecydowanie lepiej i zdrowiej niż ich rówieśniczki kilkadziesiąt lat temu.
Dzisiaj nasza skóra jest bardziej wymagająca. Oczywiście, mamy też więcej możliwości odpowiedniego o nią zadbania. 

Bardzo popularnym sposobem jest oczyszczanie skóry za pomocą mleczka kosmetycznego. Można go nanosić na skórę za pomocą dłoni i masując rozpuszczać zanieczyszczenia, następnie wytrzeć wacikiem lub myjką bawełnianą. Można też nanieść porcję mleczka na wacik i przecierać twarz kilkukrotnie zmieniając wacik, tak długo aż będzie czysty. Metoda ta ma tyle samo zwolenniczek co przeciwniczek. Jest teoria która mówi że zmywanie mleczkiem powoduje bardziej wcieranie zanieczyszczeń w skórę niż ich zmywanie. Ale zwolenniczki twierdzą że dobrze dobrane mleczko nie tylko oczyszcza ale dodatkowo napina i nawilża skórę.

Kolejnym popularnym sposobem jest stosowanie płynu micelarnego. Nasączony nim wacik rozpuszcza zanieczyszczenia, zmywa i jednocześnie tonizuje skórę przygotowując ją do przyjęcia substancji odżywczych z kremu. Płyn micelarny jest lekkim preparatem na bazie wody więc nie pozostawia na skórze lepkiego filmu ani nie wymaga spłukiwania. W płynie micelarnym znajdują się bardzo malutkie cząsteczki – micele, które „przyciągają” do siebie zanieczyszczenia a potem rozpuszczają je w wodzie zawartej w płynie. Są nawet płyny micelarne przystosowane do zmywania makijażu wodoodpornego.

Jeżeli stosujemy makijaż wodoodporny, możemy też do oczyszczania skóry stosować płyny dwufazowe. Jest to preparat składający się z fazy olejowej i fazy wodnej, widocznych gołym okiem. Aby zastosować płyn dwufazowy należy dokładnie wymieszać obie fazy aby powstała jednolita emulsja. Następnie nałożyć na wacik i przetrzeć nim skórę. Płyny dwufazowe doskonale rozpuszczają kosmetyki, również wodoodporne, nadmiar sebum i zmywają wszelkie zanieczyszczenia.

Kolejnym sposobem na dokładne oczyszczanie skóry twarzy, jest olejowanie skóry. Polega na rozprowadzaniu na skórze mieszanki olejów, które w myśl zasady „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”, rozpuszczają wszystkie zanieczyszczenia i pomagają pozbyć się ich w bardzo delikatny sposób.
Takie oczyszczanie olejami możecie znać jako metodę OCM, czyli Oil Cleansing Method. Odpowiednią mieszanką olejów, dobraną również pod kątem rodzaju cery, masujemy twarz rozpuszczając znajdujące się na niej zanieczyszczenia. Następnie wycieramy wszystko kompresem zwilżonym ciepłą wodą lub roślinnym naparem. Skóra zostanie dobrze oczyszczona i zabezpieczona. Przy tej metodzie nie stosujemy już żadnych dodatkowych preparatów myjących.

Jest też możliwe oczyszczanie dwuetapowe, czyli zastosowanie techniki olejowej a następnie dodatkowo zmycie twarzy dobrej jakości delikatnym preparatem który usuwa się za pomocą wody. Taka technika jest idealna dla osób które nie wyobrażają sobie dokładnego oczyszczania bez zastosowania wody. Należy jednak pamiętać że woda musi być dobrej jakości (idealne byłaby źródlana lub przegotowana a przynajmniej filtrowana)

Oczywiście tradycyjna metoda dbania o higienę twarzy, czyli stosowanie wody i mydła jest nadal bardzo popularna i nadal doskonale się sprawdza pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Podstawową sprawą jest stosowanie dobrej jakości wody pozbawionej zanieczyszczeń. Druga ważna rzecz, to odpowiedni preparat myjący. Może to być naturalne, delikatne mydło, żel myjący czy pianka. Ważne aby były najwyższej jakości, z naturalnych składników i nie zawierały substancji które mogą podrażniać, uczulać czy wręcz szkodzić skórze. 

Osobiście jestem zdania, że nie technika oczyszczania twarzy jest najważniejsza. Bardziej się liczy efekt końcowy. Jeżeli któryś ze sposobów bardziej Ci odpowiada, a do tego rzeczywiście dobrze zmywa skórę, możesz śmiało go stosować. Należy tylko pamiętać że przy niektórych sposobach, zanim po oczyszczeniu nałożysz krem, trzeba zastosować tonik. Tak jest np. przy używaniu mleczka lub mydła. Tonik przywróci skórze neutralne PH, zmyje resztę mleczka czy mydła, dzięki czemu będzie przygotowana na przyjęcie kremu.

Równie ważne jest staranne poranne oczyszczanie twarzy. Mimo opinii że po nocy skóra nie jest brudna, znajduje się na niej całkiem sporo zanieczyszczeń. W nocy skóra też produkuje sebum, osadza się na niej kurz, roztocza i wiele rozmaitych obciążających substancji. Staranne umycie rano twarzy, pozwoli też zmyć pozostałości kremu na noc i przygotowanie jej na przyjęcie substancji odżywczych z kremu na dzień. Skóra będzie zabezpieczona i odżywiona dzięki czemu dobrze zniesie trudy całego dnia.

Pamiętaj też, że w każdej metodzie oczyszczana skóry, możesz wykorzystać zbawienne działanie olejków eterycznych doTERRA. Wystarczy że podczas zabiegu oczyszczania dodasz 1-2 krople wybranego olejku a poczujesz dodatkowe korzyści zarówno miejscowe jak i aromatyczne.

Olejki eteryczne wspierające skórę znajdziesz TUTAJ

Jeżeli chcesz mieć pewność że Twoje preparaty do oczyszczania są w 100% naturalne i dostosowane do potrzeb Twojej skóry lub skóry Twoich najbliższych, pomyśl o przygotowaniu ich samemu.

Mamy dla Ciebie darmowego ebooka który może Cię zainspiruje do tworzenia własnych kosmetyków.
TUTAJ

 

Magda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here