Kompot z resztek

0
672
zero waste kuchnia
KOMPOT Z RESZTEK

A co to znowu za wymysł ten kompot z resztek? Brzmi średnio ale tylko do czasu kiedy uświadomimy sobie że jest tutaj drugie dno. Bo to jest bardzo ekologiczny kompot.

Czy zdarzyło Wam się kupić za dużo owoców? Sprzedawca tak zachwalał, a cena była taka okazyjna! Tylko że jest ich tyle że po dwóch dniach już nikt nie chce ich jeść. Potem zaczynają wyglądać coraz smutniej i marnieją. A kiedy banan robi się ciemny, trudno namówić domowników do jego zjedzenia. Albo jabłko, którego dziecko nie zjadło od razu, po kilku godzinach przestaje być atrakcyjne. Pomarańcze które leżą zbyt długo i okazują się mało soczyste, truskawki zostawione w miseczce na stole czy plasterki cytryny nie wykorzystane do herbaty może tracą na atrakcyjności wizualnej ale nadal są wartościowe i przydatne w kuchni.
A co z resztkami owoców które wykorzystujemy do produkcji ciasta? Co robicie z ogryzkami jabłek po upieczeniu szarlotki? A co kiedy w przepisie nie potrzebujecie całej pomarańczy? Może ktoś zje, ale co jeśli akurat nie ma ochoty?

Przerabiajmy te wszystkie dobra natury. Możemy dać im szansę zaistnienia. Niech te resztki staną się gwiazdami i stworzą coś pysznego.

Z przyjemnością przedstawiamy, łatwy w przygotowaniu, bardzo retro KOMPOT Z RESZTEK.

Zasada jest prosta-wykorzystujemy wszystkie owoce które chcemy uratować przed wyrzuceniem. Możecie zrobić super kompot z jednego, dwóch lub wielu owoców. Dodać przyprawy korzenne lub zioła, dosłodzić cukrem, miodem, dżemem lub dowolnym słodzikiem. Ilość kompotu będzie zależna od ilości składników i wody.

 

KOMPOT Z RESZTEK

1 mały grapefruit
2 pomarańcze
Pół cytryny
Obierki i ogryzki 5 jabłek (pozostałość po szarlotce)
1 obtłuczone jabłko
Kilka daktyli (można pominąć)
Cukier do smaku (może być miód lub dowolny słodzik)

Kilka kropli olejków eterycznych doTERRA (można dodać jeden olejek lub kilka wg uznania. Polecamy olejki Wild Orange, Lemon, Lime, Red Mandarin, Green Mandarin, Tangerine, Clove, Cardamom, Cinnamon Bark, Citrus Bliss, Bergamot). Pamiętaj że olejki są mocno skoncentrowane i naleeży ich używać po kropelce.

Proponowany zestaw:
1 kropelka olejku eterycznego doTERRA Clove
1 kropelka olejku eterycznego doTERRA Cardamom
2 kropelki olejku eterycznego doTERRA Wild Orange 

Sposób przygotowania:

Obierki i ogryzki wrzucamy do garnka. Owoce dokładnie myjemy. Jeżeli korzystamy z cytrusów ekologicznych możemy przekroić je na pół i wrzucić do garnka razem ze skórką. Jeżeli nie mamy pewności albo nie chcemy używać skórki – obieramy. Dodajemy jabłko przekrojone na pół i daktyle. Wszystko zalewamy wodą i gotujemy ok, pół godziny. Do kompotu można dodać kilka goździków, laskę cynamonu, kilka ziaren kardamonu. Następnie dosładzamy wg uznania i zostawiamy żeby się pogotował jeszcze przez kilka minut. Teraz też możemy sprawdzić czy trzeba dodać wody.

Właściwie kompot z resztek jest już gotowy. Wystarczy przecedzić, dodaś kilka kropli olejku eterycznego doTERRA i podawać na ciepło albo wystudzić i podawać z kostkami lodu.

więcej przepisów z Zero Waste znajdziesz TUTAJ

ZERO WASTE

Interesuje Cię Zakup Zestawów olejkowych zapraszamy TUTAJ

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here