Olejki w kuchni

0
2078

Chociaż wielu ludzi traktuje olejki eteryczne jako chwilową tajemniczą modę i jest sceptycznych wobec ich właściwości, pamiętać trzeba, że olejki zaczęto stosować już wiele stuleci temu. Bezpieczne i efektywne korzystanie z ich właściwości wymaga jednak przestrzegania pewnych zasad. Tak jak w większości przypadków bezpiecznie oznacza zgodnie z przeznaczeniem i przy wykorzystaniu właściwych ilości. 

Prawdopodobnie w diecie każdego nas znajdują się olejki eteryczne choć o tym nie wiemy.

Ponieważ źródłem olejków eterycznych doTerra są wyłącznie składniki naturalne, nasz organizm jest odpowiednio przygotowany, aby z nich korzystać. Owoce, czy inne części roślin są już powszechnie wykorzystywane w diecie ludzi i dlatego stosowanie olejków eterycznych, pochodzących z tych samych źródeł jest bezpieczne i zdrowe. Ich trawienie i przyswajanie odbywa się w ten sam sposób jak trawienie i przyswajanie pokarmów. Dzięki temu wzbogacanie naszej diety w olejki eteryczne jest bezpieczne i otwiera dostęp do wielu nieznanych światów kulinarnych.

Uznane jako bezpieczne

Federal Drug Administration (urząd do spraw leków) opracował listę produktów, które mogą być bezpiecznie stosowane jako dodatek do pożywienia. Lista ta, znana jako GRAS (Generally Recognised As Safe – uważane za bezpieczne) zawiera tylko takie substancje, w tym olejki eteryczne, które zostały dokładnie zbadane, a ich brak negatywnego wpływu na zdrowie człowieka został potwierdzony. Dzięki długiej, dobrze udokumentowanej historii, olejki eteryczne, które znajdują się na liście GRAS, zostały uznane jako bezpieczny składnik żywności i mogą być stosowane zarówno jako substancje nadające smak i zapach, jak i zdrowe substancje konserwujące. (Warto pamiętać, że lista GRAS nie jest jedyną listą potwierdzającą odpowiednie właściwości olejków).

Poniższa lista zawiera olejki znajdujące się na liście GRAS i w związku z tym mogą być bezpiecznie stosowane jako dodatek do potraw oraz napojów:
bazyliowy, bergamotowy, czarny pieprz, kasja, cynamonowy, szałwia muszkatołowa, koper włoski, geranium, imbirowy, grejpfrutowy, jagoda jałowca, cytrynowy, trawa cytrynowa, limonkowy, majerankowy, melisowy, oregano, mięta pieprzowa, rumiankowy, rozmarynowy, tymiankowy, dzikiej pomarańczy, Ylang Ylang.

Nie wszystkie olejki eteryczne nadają się do jedzenia

Wymienione na liście GRAS olejki zostały uznane za odpowiednie, bezpieczne dodatki do pożywienia. Są jednak również takie olejki, których przeznaczeniem jest stosowanie zewnętrzne i nie mogą być spożywane. Należą do nich olejki z następujących roślin: 

żywotnika zachodniego, cyprysów, cedrów, jodły pospolitej i kalifornijskiej, eukaliptusa, nardu (Nardostachys jatamansi), wrzosów.

Wysokiej jakości, dobrze przebadane olejki są bezpiecznym elementem pożywienia

Jak już wspomniałam wcześniej, nie wszystkie olejki są jednakowo dobrej jakości. Część z nich produkowana jest przez firmy, które posiadają słabej jakości materiał roślinny, dodają zamienniki lub wypełniacze obniżając w ten sposób moc, efektywność oraz jakość produktu. Z drugiej strony są również przedsiębiorcy, którzy używają wyłącznie najlepszych produktów, a cykl produkcyjny zakończony jest badaniami jakości, w celu potwierdzenia, że klient otrzymuje substancję tak czystą jak to tylko możliwe. Dlatego zanim zastosujemy olejki w kuchni upewnijmy się, że ich producent pozyskał substraty do tworzenia olejków z najlepszych źródeł, a produkt finalny został odpowiednio przebadany i jego jakość jest odpowiednia. Dzięki temu gotowanie będzie zawsze przyjemnością.

dōTERRA® stosuje standard CPTG Certifed Pure Therapeutic Grade® w celu zapewnienia, że olejki eteryczne są bezpieczne. W czasie wielu serii dokładnych testów dokonuje się analiz, które są w stanie wychwycić wszelkie zanieczyszczenia oraz substancje niebezpieczne. 

Podsumowując. Codziennie sięgamy napoje gazowane z butelek, pijemy litrami cole, zajadamy się burgerami z serem i frytkami. Co tydzień popijamy alkohol a zastanawiamy się czy dodać olejek lawendowy do naszego ciasta lub napić się wody z kropelką olejku z Cytryny. 

Jak najbardziej wybór zależy od Ciebie. Ja wybrałam. ;-)) 

Daj znać jeśli interesuje Cię WIĘCEJ   

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here