MALINOWE TRUFLE | BLOG W STYLU | HAPPY POLKA

MALINOWE TRUFLE

IMG_0626

W nastroju na coś słodkiego, ale i zdrowo? Rozkoszuj się tymi czekoladowymi truflami malinowymi z olejkiem z dzikiej pomarańczy. Ten przepis stanowi zdrowszą alternatywę do dużego kawałka ciasta czekoladowego z lokalnej piekarni. Podawany wewnętrznie, olejek z dzikiej pomarańczy wspomaga zdrowie układu trawiennego, a jednocześnie zapewnia zdrową odporność.
Składniki:
125 gramów gorzkiej czekolady (65 procent kakao)
4 łyżki mleka migdałowego
1 łyżeczka oleju kokosowego, rafinowany
2 łyżki syropu klonowego
½ łyżeczki wyciągu z migdałów
1 kropla
oleju z dzikiej pomarańczy
Suche-mrożone maliny (lub liofilizowany proszek malinowy)

Instrukcje:
Połącz mleczko migdałowe, olej kokosowy, syrop klonowy i ekstrakt z migdałów w małym rondlu na małym ogniu. Mieszaj, aż składniki się połączą, ale nie gotuj. Rozpuść czekoladę do szklanej miski i zalej gorącą czekoladą. Mieszaj do uzyskania gładkości, a następnie dodaj do smaku olejek z dzikiej pomarańczy. Włóż mieszaninę do lodówki i odczekaj 3 godziny, aż mieszanina będzie wystarczająco mocna, aby utrzymać kształt. Za pomocą łyżeczki uformuj czekoladę w kulki i posyp, lup poturlaj pokruszonymi suszonymi malinami. Umieścić z powrotem w lodówce na kolejne 30 minut, następnie wyjąć i smacznego.
Wskazówki: Suszone maliny pokrywające trufle są piękne, ale możesz eksperymentować z suszonymi płatkami kokosowymi, zmiażdżonymi orzechami i (dla prawdziwych miłośników ciemnej czekolady) kakao w proszku!
Oryginalny przepis znajdziesz
TUTAJ