BEZPIECZNE UŻYWANIE OLEJKÓW | BLOG IN STYLE

BEZPIECZNE UŻYWANIE OLEJKÓW

IMG_6894

Niewielkie informacje dla was co zaczynają swoją drogę z olejkami a także dla was co już używają olejków. Jak ważne jest właściwe stosowanie i zażywanie olejków eterycznych. Niezależnie czy jesteś nową osobą w tym świecie czy profesjonalistą unknown
Olejki eteryczne są zwykle podawane jedną z trzech metod: aromatycznie, nakładane miejscowo na skórę lub przyjmowane wewnętrznie. Mogą być używane jeden olejek na raz lub w złożonych mieszankach w jednej z trzech metod:

Aromatyczne
Zmysł węchu jest narzędziem, które może wywoływać silne reakcje fizjologiczne, umysłowe i emocjonalne. Olejki eteryczne są szybko wchłaniane przez receptory zapachowe, które mają bezpośredni związek z układem limbicznym za pośrednictwem nerwu węchowego. Układ limbiczny jest częścią mózgu, który obsługuje wiele funkcji, w tym węch, emocje, zachowanie i pamięć. Z tego powodu olejki eteryczne mają szczególnie silny efekt dzięki zastosowaniu aromatycznym.

Niektóre olejki eteryczne wywołują pozytywne lub pobudzające działanie, podczas gdy inne są bardziej uspokajające. Dyfuzja jest jedną z najprostszych metod aromatyzowania aromatycznych olejków eterycznych. Idealne są dyfuzory wykorzystujące zimne powietrze lub wodę. Jednak stosowanie aromatycznych olejków eterycznych nie wymaga specjalnych urządzeń dyfuzyjnych.

Możesz osiągnąć te same korzyści, po prostu umieszczając kilka kropel olejku w dłoni, które następnie są złożone wokół nosa, gdy oddychasz głęboko.

Dodatkowe zastosowania aromatyczne olejków eterycznych to :

• Nałożyć olej na wacik i umieścić w otworach wentylacyjnych pojazdu.
• Zmieszaj oleje w butelce z rozpylaczem z wodą i mgłą pryskać nad meblami, wykładziną lub pościelą.
• Dodaj olej do partii prania lub suszarki.
• Używaj w domowych zmywarkach do naczyń.

Miejscowe
Stosowanie miejscowe jest bardzo skuteczną metodą nanoszenia olejków eterycznych. Ponieważ olejki eteryczne mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w tłuszczach, łatwo przenikają przez skórę. Po zaabsorbowaniu pozostają w obszarze stosowania dla uzyskania zlokalizowanej korzyści.

Chociaż olejki eteryczne są łatwo wchłaniane, istnieje wiele sposobów na zwiększenie wchłaniania. Stosowanie lekkiego masażu zwiększy przepływ krwi do obszaru aplikacji, poprawiając dystrybucję w całym ciele. Zastosowanie oleju nośnikowego może również zwiększyć wchłanianie, szczególnie w przypadku skóry suchej lub łuszczącej się, ponieważ pomaga nawilżać skórę i spowalnia parowanie oleju.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości skóry, zwłaszcza na młodą lub wrażliwą skórę, zaleca się stosowanie oleju nośnikowego (takiego jak frakcjonowany olej kokosowy) w celu rozcieńczenia silniejszych olejów i podczas próby oleju po raz pierwszy. Zalecany stosunek rozcieńczenia to zazwyczaj jedna kropla olejku eterycznego na 3-5 kropli oleju nośnego.

Zawsze zaleca się stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia zamiast jednej dużej dawki. Rozpocznij od najmniejszej możliwej dawki (1-2 krople). Miejscową dawkę można powtarzać co 4-6 godzin w razie potrzeby. Ponieważ każdy osobnik jest unikalny, dawka będzie różna dla każdej osoby w zależności od wielkości, wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Korzystne obszary gdzie można stosować olejki eteryczne

• Szyja
• Czoło i świątynie
• Klatka piersiowa i brzuch
• Ręce, nogi, dół stóp

Inne skuteczne metody stosowania miejscowego

• Dodaj kilka kropel oleju do ciepłej kąpieli
• Przygotuj gorący lub zimny kompres przez zanurzenie ręcznika lub ściereczki w wodzie, dodanie olejków eterycznych, a następnie nałożenie na żądany obszar
• Dodaj olej do balsamu lub balsamu, a następnie nałóż na skórę

Obszary wrażliwe, których należy unikać:

• Niektóre obszary twarzy, takie jak skóra wokół oczu
• Oczy i uszy wewnętrznie
• Zepsuta, uszkodzona lub w inny sposób uszkodzona skóra (niektóre olejki!

Dodatek do żywności i skuteczne metody aplikacji wewnętrznej

Niektóre olejki eteryczne mają bogatą historię kulinarną i mogą być stosowane jako dodatki do żywności. Gdy posypiesz cynamonem swóją owsiankę, popijasz kubek mięty pieprzowej lub dodajesz do spaghetti świeże liście bazylii, w rzeczywistości zużywasz lotne aromatyczne olejki eteryczne.

Olejki eteryczne mają wiele zalet, a także właściwości smakowe i aromatyczne. W postaci skoncentrowanej olejki eteryczne mogą być stosowane jako suplementy diety w celu uzyskania bardziej ukierunkowanych i silnych korzyści. Używanie jako dodatku do żywności jest skuteczne ze względu na wyrafinowane fizjologiczne procesy naszych ciał.

Po spożyciu, olejki eteryczne wchodzą bezpośrednio do krwioobiegu przez przewód pokarmowy, gdzie są transportowane przez resztę ciała. Olejki eteryczne są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu są łatwo transportowane do wszystkich narządów ciała, w tym mózgu. Następnie, podobnie jak wszystkie rzeczy, które spożywamy, olejki eteryczne są metabolizowane przez wątrobę i inne narządy, a następnie są wydalane.

Skład olejków eterycznych jest bardzo złożony. Każdy składnik ma unikalny zestaw właściwości biochemicznych, które na różne sposoby reagują z komórkami i narządami. Chociaż te mechanizmy działania nie są w pełni zrozumiałe, wykazano pozytywne wyniki końcowe. Ciało jest jednak wyposażone tylko w odpowiednie dawki olejków eterycznych.

Prawidłowe dawkowanie zgodnie z zaleceniami dotyczącymi etykietowania i innymi profesjonalnymi wytycznymi należy ściśle przestrzegać, aby uniknąć toksyczności.

Używaj olejów w przepisach do gotowania lub pieczenia, aby zastąpić świeże lub suszone zioła i przyprawy
Pamiętaj, że olejki eteryczne są znacznie silniejsze niż suszone lub świeże zioła i przyprawy, więc zacznij od bardzo małej ilości
W przypadku silniejszych olejów lepiej jest podawać je za pomocą wykałaczek (zanurz końcówkę czystej wykałaczki w oleju, a następnie dodaj do żywności), a nie krople.

• Dodaj olejki eteryczne do wody, koktajli, mleka, herbaty lub innych napojów
• Dodaj niewielką ilość olejków eterycznych do jogurtu

Aneta Szarek, artykuł