Bezpieczne używanie olejków u dzieci

0
1162
BEZPIECZNE UŻYWANIE OLEJKÓW U DZIECI
Artykuł autorstwa Nicole Stevens, MSc


Jeśli masz dzieci w domu, założę się, że odkrywasz potężne sposoby, w jakie olejki i produkty doTERRA mogą wspierać zdrowy styl życia. Być może trochę się denerwujesz przed użyciem olejków na swoich dzieciach. Może nie jesteś pewien, czy są one całkowicie bezpieczne dla młodszych pociech. Cóż, jako naukowiec, który studiował olejki eteryczne przez ponad 15 lat i jako mama czworga niesamowitych dzieci, powiem Ci, że produkty doTERRA mogą być wspaniałe dla najmłodszych. Używamy je codziennie w naszym domu. Jeśli te produkty są używane z rozwagą i rozsądkiem, możesz bezpiecznie czerpać wszystkie korzyści, jakie mają do zaoferowania.

Jeśli denerwujesz się przed używaniem olejków eterycznych dla najmlodszych dzieci, oto kilka spraw o których należy pamiętać:

Bezpieczne używanie olejków.

 1. Olejki eteryczne nie są nowością. Choć może się wydawać, że olejki eteryczne są najnowszymi i najlepszymi rzeczami, to używane są przez ludzi od tysiącleci. Olejki eteryczne zawierają składniki, które będą rozpoznawane przez nasze systemy organizmu i odpowiednio przyswajane.
 2. Dzieci nie są małymi dorosłymi. Pamiętaj, że olejki są silne i potrzebujesz tylko bardzo małej ilości, aby osiągnąć skuteczność, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dostosuj  odpowiednio dawkowanie. Zobacz zalecane ilości.

3. RozcieńczyćSkóra dzieci różni się od skóry dorosłych. Jest cieńsza i generalnie bardziej wrażliwa. Mimo, że większość olejków nie działa drażniąco na skórę (szczególnie na spodzie stóp), dobrym pomysłem jest przed zastosowaniem u dzieci rozcieńczenie olejku w dobrym oleju bazowym. Nadal będziesz mieć te same korzyści z olejku eterycznego – dodając dodatkowo nawilżenie i pielęgnujesz delikatną skórę dziecka.
Produkty doTERRA Touch doskonale się do tego nadają. Są naszymi ulubionymi!

 1. RozpraszanieAromaterapia to doskonały sposób na czerpanie korzyści z olejku eterycznego bez obaw o reakcje skórne. Olejki wdychane od dawna są badane pod kątem ich zdolności do zwiększania odprężenia, zachęty, koncentracji i dobrego samopoczucia. Dodatkowo, rozproszone olejki mogą wspierać zdrowsze środowisko wewnętrzne. To zawsze premia, gdy masz w domu dzieci.
 1. Olejki DLA DZIECI, nie PRZEZ DZIECI. Etykiety na butelkach olejków doTERRA przypominają nam, aby trzymać je poza zasięgiem dzieci. Dzieci nie zrozumieją siły działania olejków eterycznych – wiedzą tylko, że te cudowne płyny pachną bosko i można z nich korzystać. Dorośli, a nie dzieci, powinni zawsze aplikować olejki dzieciom i robić to rozsądnie.
 2. Bądź na bieżąco. 
Nie wiesz, od czego zacząć? 

Oto niektóre z ulubionych w naszym domu produktów doTERRA i sposoby, jak można ich używać z dziećmi.

 1. DOTERRA Touch®. Te produkty są niesamowite, ponieważ są wstępnie rozcieńczone. Młoda skóra różni się od skóry dorosłej – jest cieńsza, delikatniejsza i generalnie bardziej wrażliwa. To świetny pomysł, aby rozcieńczyć wszystkie olejki eteryczne przed zastosowaniem ich u dzieci, a ten zestaw to są wszystkie podstawowe olejki już gotowe-rozcieńczone.
 2. Produkty doTERRA OnGuard®.
  Uwielbiamy wszystkie produkty zawierające mieszankę OnGuard bo są bardzo przyjazne dla dzieci. Pasta do zębów jest cudowna. Moje dzieci cieszą się jej smakiem a ja cieszę się, że nie jest pełna chemikaliów, których nawet ja nie potrafię wymówić. Koncentrat do czyszczenia sprawia, że łazienka jest świeża i nie muszę się martwić toksycznymi pozostałościami. I oczywiście, rozpylamy OnGuard jak szaleni podczas zimowych miesięcy.
 3. Balance® i Serenity®. Te mieszanki zdziałały cuda dla naszej rodziny. Niedawno się przeprowadziliśmy, a moje dzieci miały problemy ze snem w swoich nowych pokojach. Miły masaż tymi olejkami (rozcieńczony i nałożony na spód stóp) pomógł wszystkim poczuć się zrelaksowanym i zrównoważonym w nowym otoczeniu. Często wracamy do tych mieszanek, gdy stres w życiu daje się we znaki.
  1. Olejki cytrusowe. 

  Codziennie rozprowadzamy olejki, a olejki cytrusowe są ulubionymi produktami moich dzieci. Są tak podnoszące na duchu i energetyzujące – idealnie nadają się na ponure zimowe dni, kiedy nikt nie ma ochoty wstawać z łóżka. To naturalny sposób na pogoń za wakacyjnymi marzeniami. Naszymi ulubionymi olejkami są Wild Orange, Lemon i Grapefruit. Nawet nakładamy olejki na dłonie i przykładamy je do nosa robiąc „namiot zapachowy” i wdychamy. (Pamiętaj, aby unikać ekspozycji na słońce po zastosowaniu olejków cytrusowych miejscowo!)

  1. Correct-X®. 

  Zawsze mamy ten produkt pod ręką podczas naszych przygód na świeżym powietrzu. Wspaniale jest mieć coś naturalnego i skutecznego, a jednocześnie delikatnego i nie drażniącego dla wrażliwej młodej skóry.

  Tak olejki wprowadziły się do domu i jest nam z nimi dobrze. Fajnie jest widzieć, jak moje dzieci zaczynają rozumieć, które olejki mogą być pomocne w różnych sytuacjach i proszą o nie w razie potrzeby. Uczą się rozpoznawać własne potrzeby, jednocześnie aktywnie poszukując naturalnych sposobów wspierania organizmu. Kocham to!

  Bezpieczne używanie olejków u dzieciKorzystanie z gorących olejków. 

Być może słyszałeś o “gorących” olejkach, o których czasami mówi się w doTERRA. Są to olejki które określamy jako “do rozcieńczania” lub czasami jako “wrażliwe”. Jednak określenie “gorący” olejek pochodzi z wrażenia, które pozostawiają jeśli są stosowane miejscowo. Te tak zwane gorące olejki mogą dawać uczucie pieczenia gdy są stosowane na skórze, lub ostre pieczenie, gdy są stosowane wewnętrznie. Oto niektóre z nich :

Przy każdym z tych olejków należy zachować szczególną ostrożność!
Alternatywnie, doTERRA klasyfikuje również inne olejki jako “wrażliwe”, ale być może słyszałeś o nich również jako o olejkach “ciepłych”. To olejki takie jak :

Takie olejki nadal mogą być przytłaczające dla wrażliwych grup osób (to znaczy dla dzieci i osób starszych), jeśli nie są rozcieńczone.

Rozcieńczanie gorącej kategorii olejków jest rekomendacją dla wszystkich osób, niezależnie od ich indywidualnego poziomu czułości. W ten sposób można bezpiecznie stosować olejki i dodawać je do pełnego repertuaru olejków eterycznych.

Zrób…i nie rób tego

Wyjaśnijmy: nie trzeba obawiać się używania gorących olejków pomimo potrzeby rozcieńczania. Bezpieczne używanie olejków jest proste. Aby bezpiecznie i skutecznie z nich korzystać należy tylko zachować dodatkową ostrożność.
Oto jak:
Bezpiecznie stosój gorące olejki miejscowo, rozcieńczając je. W przypadku olejków kategorii gorącej, zaleca się rozprowadzenie jednej kropli olejku eterycznego w 10 kroplach oleju nośnego. W przypadku wrażliwych olejków zalecamy rozcieńczenie jednej kropli olejku w pięciu kroplach oleju nośnego. W przypadku dzieci potrzebne jest dodatkowe rozcieńczenie. (Olejki z czystej kategorii można stosować bez rozcieńczania, jeśli znasz ten olejek, ale rozcieńczanie nigdy nie jest złe. Nie wpływa to negatywnie na skuteczność olejku i może pomóc uniknąć nieoczekiwanego podrażnienia skóry).

Nie dodawaj gorących ani nawet wrażliwych olejków do wody do kąpieli. Zawsze mieszaj olejki, które dodajesz do swojej kąpieli z solami Epsom lub mydłem, aby upewnić się, że olejek nie unosi się po prostu na powierzchni wody. 

Używaj vege kapsułek. 

Używając wewnętrznie gorących olejków nie umieszczaj ich bezpośrednio na języku i w jamie ustnej i nie połykaj. Jest to spowodowane ich indywidualnym składem chemicznym i wpływem na ciało. Te olejki są po prostu zbyt mocne, aby można je było wziąć bezpośrednio, bez zmiany sposobu aplikacji. Ale można je przyjmować wewnętrznie, dodając jedną lub dwie krople do pustej wege kapsułki, a następnie połykając podczas posiłku lub dodając je do przygotowywanych potraw.

 Bezpiecznie rozprowadź każdy gorący olejek. Możesz bezpiecznie rozpylać gorące olejki w powietrzu tzn. dyfuzowac. 

Określanie poziomu czułości
Aby określić, czy jesteś wrażliwy na olejek czy nie, przeprowadź test płatkowy. Nałożyć jedną lub dwie krople olejku (zawsze z pięcioma lub dziesięcioma kroplami oleju nośnego przy goracych olejkach) na obszar skóry na przedramieniu. Obserwuj tę część skóry przez godzinę aby sprawdzić czy występuje reakcja, która zazwyczaj pojawia się w ciągu 10 minut. Dowiesz się, czy jesteś wrażliwy na dany olejek w oparciu o reakcje w skórze, układzie trawiennym, układzie oddechowym lub innych obszarach ciała. Niektóre oznaki nadwrażliwości na olejek obejmują ból, obrzęk lub tkliwość na skórze, podrażnienie skóry, trudności w oddychaniu i rozstrój żołądka.

Co robić, jeśli masz reakcję alergiczną

Jeśli wystąpi reakcja nadwrażliwości na olejki eteryczne w układzie pokarmowym, należy natychmiast przerwać stosowanie tego olejku. Jeśli spożyłeś dużą ilość olejku, skontaktuj się z kontrolą zatruć. Ale jeśli tylko niewielka ilość oleju została skonsumowana, możesz pomóc zmniejszyć wrażliwość, pijąc dużo płynów. W przypadku wystąpienia reakcji skórnej nanosić frakcjonowany olej kokosowy co kilka minut, aż reakcja zostanie zneutralizowana.

Pamiętaj
Olejki eteryczne są silne, a niektóre mogą wywołać dużo silniejsze reakcje niż inne. Ale nie oznacza to, że nie należy stosować gorących olejków. Korzyści płynące z używania ich wewnętrznie lub zewnętrznie warte są zachowania niezbędnych środków ostrożności.

Link do oryginału TUTAJ

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat olejków eterycznych zapraszamy do przeczytania artykułu pt. “Olejkowe ABC” lub TUTAJ jeśli chcesz  się dowiedzieć jak działa system odpornościowy? Interesuje Cię Zakup Zestawów olejkowych zapraszamy TUTA

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here